Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Ablonczy Balázs

hvg360 Gócza Anita

„A propaganda és a tettek a politikában sokszor nincsenek összhangban” – Rigó Máté és Ablonczy Balázs Trianon emlékezetéről

Már a második kiadása kerül a boltokba Rigó Máté Háború, profit, Trianon című könyvének, amely tavasszal jelent meg, és fontos új szempontokat emel be egy mindig aktuálisnak tűnő korszak értelmezésébe. A mű szerzőjével, aki a Trianon 100 Kutatócsoport tagja, és Ablonczy Balázzsal, a kutatócsoport vezetőjével Gócza Anita beszélgetett.

hvg360 Kovács István

Visszakapjuk Erdélyt? Clemenceau csak minket gyűlölt? - a legdurvább trianoni mítoszok

Ahogy közeledik a trianoni békediktátum évfordulója, úgy törnek elő újult erővel különféle mítoszok a döntések hátteréről, illetve egy nem létező 100 éves időhatárról. Kezdjük kapásból egy rossz hírrel: nem kapjuk vissza június 5-én az elcsatolt területeket, és az sem valószínű, hogy a környező országok szexdiplomáciája lett volna a döntő tényező. Ablonczy Balázs történésszel, a korszak kutatójával beszélgettünk a mítoszokról és a valóságról.

Kult Gócza Anita

"Valami már korábban sem stimmelt a magyar önképben"

Jó lenne leszokni arról, hogy úgy véljük: a másik nem gondolhatja azt, amit gondol, ha baloldali vagy jobboldali, akkor ezt vagy azt kell gondolnia – véli Ablonczy Balázs, akinek fő kutatási területe a két világháború közötti Magyarország. Mára közhellyé vált bajaink forrásvidékét épp ebben az időszakban keresi. Erről beszélgettünk a történésszel, aki 2011 és 2015 között a párizsi Magyar Intézet igazgatója volt.

Tech Szegő Iván Miklós

Erdély sokadik elvesztése, vérzivatar az átokföldjén

Kisajátítások, kihallgatás közben agyonvert politikai foglyok, besúgóhálózat, polgári lakásokba beköltöztetett kényszerbérlők, sorban állás cipőért, vallási felekezetek üldözése, hézagmentes tömegpropaganda – most nem az '50-es évek kommunista Magyarországát idézzük fel, hanem Észak-Erdély 1940-es visszacsatolására emlékezünk egy új könyv kapcsán.

Tech hvg.hu

A magyarfaló Tigris menye nem felelős Trianonért

Százhetven éve, 1841. szeptember 28-án született Georges Clemenceau francia politikus, a trianoni békekötés egyik kimunkálója. Egy közismert legenda szerint azért viseltetett ellenszenvvel a magyarok iránt, mert fiát faképnél hagyta magyar felesége.